Mažylis nuo 1-erių iki 2-ejų metų

Šiame amžiaus tarpsnyje keičiasi vaiko žaidimas. Kol buvo kūdikis, žaisdamas vaikas daiktus kratydavo, daužydavo, mėtydavo, o dabar jis jau supranta daiktų paskirtį, pradeda statyti kaladėles, kalbėti žaisliniu telefonu, stumdyti mašinėles. Tokio amžiaus vaikai jau pradeda žaisti įsivaizdavimo žaidimus – mažylis gali vaizduoti, kad geria iš tuščio puodelio, bananą naudoti kaip telefoną, kaladėlę – kaip mašiną. Džiaugiasi žaisdami su kitais vaikais, tačiau dar nemoka žaisti bendrų žaidimų ar dalintis žaislais. Būkite pasiruošę, kad visiems turi užtekti žaislų, ir nenustebkite, jeigu teks įsikišti, kai vaikai jais nepasidalins. Vaikams patinka žaisti slėpynes, gaudynes, „kepti bandutes“, „joti į turgų“. Taip pat jiems patinka mėgdžioti suaugusiuosius ir užsiimti buities darbais. Pasirūpinkite, kad vaikai turėtų jų amžiui tinkamų žaislų, pvz., žaislinę šluotelę, keptuvių, puodų. Kiti žaislai, kurie patiktų 1-2 metų vaikams: 

  • spalvoti kamuoliukai;
  • kaladėlės, dėžutės, indeliai;
  • storos kreidelės ar flomasteriai;
  • gyvūnų ar žmonių figūrėlės ir lėlės;
  • žaislinės mašinėlės ir traukiniai;
  • įvairios formos rūšiavimui;
  • nesudėtingos dėlionės;
  • žaislai, kuriuos galima traukti arba stumti.

 

✓ Dalyvaukite vaiko žaidimuose. Tokiu būdu jis galės mokytis iš jūsų laimėjimo ir pralaimėjimo, sąžiningumo, taisyklių laikymosi, konkuravimo ir bendradarbiavimo įgūdžių.

 

✓ 12-15 mėnesių amžiaus vaikams pradeda patikti kalbos žaidimai. Klausinėkite: „Kur yra tavo ausytė?“, „Kur mama?“. Vaiko žodynas greitai plėsis, tačiau tarimas kis lėčiau. Stenkitės save sutvardyti ir netaisyti vaiko tarimo.

 

✓ Šio amžiaus vaikai jau gali geriau suprasti, kas jiems sakoma ir išreikšti, ko jie nori. Džiaugiasi, kai gali suprasti sudėtingesnius nurodymus, ir nesivaržo patys nurodinėti. Kartais gali būti sunku pasiekti, kad vaikas darytų tai, ko jūs reikalaujate. Vaikai gali tiesiog ignoruoti tai, ką sakote, ar rėkti protestuodami. Šio amžiaus vaikai yra linkę išbandyti ribas – kiek jie gali kontroliuoti situaciją, o kiek tai priklauso nuo jūsų. Todėl labai svarbu aiškiai nustatyti taisykles bei reikalavimus ir nuosekliai jų laikytis patiems.

 

RAIDOS YPATUMAI

 

Vaikas nuo 2-ejų iki 3-ejų metų

Vaikai tampa vis labiau savarankiški ir nepriklausomi. Mažylio norai gali staiga pasikeisti: vienu metu jis gali norėti laisvės ir drąsiai leistis tyrinėti nepažįstamą teritoriją, o kitu – bėgti pas jus nusiraminimo ar pritarimo.

 

✓ Suteikite vaikui laisvę tyrinėti ir paskatinkite tai daryti, tačiau būkite netoliese, kai vaikui jūsų prireiks. Pasidžiaukite vaiko savarankiškomis sėkmėmis ir atradimo džiaugsmais. Paguoskite ir kantriai užjauskite, kai jam nesiseka, nepavyksta nauji „sudėtingi“ darbai. Niekada nešaukite, nebauskite ir negėdinkite, jeigu kas nors nepavyksta.

 

✓ Apie antrus metus vaikai pradeda mokytis atlikti gamtinius reikalus į puoduką. Tai svarbus įvykis vaiko savarankiškumui. Šiuo metu svarbu nedaryti vaikui spaudimo ir nereikalauti iš jo to, kam pats dar nesijaučia pasiruošęs, tačiau labai svarbu draugiškai paskatinti, padrąsinti ir padėti vaikui atlikti „reikalus“ pačiam. Tai stiprina vaiko pasitikėjimą savimi ir jūsų tarpusavio ryšį. Kai jam pavyksta, pastebėkite ir pagirkite. Svarbu nepamiršti, kad nėra jokių terminų iki kada vaikas turėtų išmokti. Nėra reikalo rungtyniauti su kitais vaikais – kiekvienas turi savo tempą, kuriuo mokosi. Tai labai svarbu ugdant vaiko emocinį stabilumą bei savivertę.

 

✓ Šiuo metu vaikui svarbu judėti. Judėjimas teikia daug džiaugsmo ir padeda lavinti bei pažinti savo kūną. Mažyliai lipa aukštai, vartosi, šoka nuo laiptų ir šokinėja per balas ar ant lovos. Pasirūpinkite, kad judėjimas būtų saugus ir smagus tiek jūsų vaikui, tiek jums.

 

✓ Dvejų metų vaikai pajaučia savo galias, autonomiškumą ir nepriklausomybę nuo suaugusio žmogaus. Jie jaučiasi galintys patys nuspręsti ir įgyvendinti savo sprendimus. Nors suaugusiojo akimis žiūrint, jie dažnai atrodo neteisingi, bet vaikui yra labai svarbūs, nes yra jo. Štai mama sako „rengsimės į lauką“, jis drąsiai sako „ne“ ir nubėga įgyvendinti savo sprendimo. Mama sako „eikime valgyti“, jis vėl sako „ne“. Padėkite vaikui šioje sudėtingoje situacijoje, kai norisi jaustis galingu, bet tuo pat metu reikia paklusti mamai. Pasiūlykite vaikui realius pasirinkimus, klausdami, pvz., „ar pats ausies batukus į lauką, ar man padėti“.

 

✓ Nustatykite vaikui aiškias taisykles ir jų laikykitės. Aiškiai ir konkrečiai pasakykite, kas yra neleidžiama. Pastebėkite, konkrečiai įvardinkite ir skatinkite tinkamą elgesį, kad vaikas aiškiai žinotų, koks elgesys yra geras ir patinka tėvams ar kitiems suaugusiems, girkite konkretų elgesį, o ne vaiką apskritai.

 

✓ Šiuo metu vaikai dažnai išgyvena įvairias baimes. Jūs galite padėti savo vaikui jas įveikti. Pirmiausia turite vaiko baimes priimti kaip realias. Niekada nesijuokite ar neignoruokite vaiko baimių. Kai įmanoma, stenkitės atitraukti vaiką nuo gąsdinančios situacijos, o kai nusiramina, pasikalbėkite, išklausykite, kaip mažylis jaučiasi. Leisdami vaikui susidurti su savo baimėmis, padėsite greičiau jas įveikti ir ugdysite jo pasitikėjimą savimi bei jumis. Vaikas žinos, kad gali jūsų prašyti pagalbos.

 

RAIDOS YPATUMAI