Big Brothers Big Sisters
Savanoriškos mentorystės programa, kurios metu profesionalų atrinkti ir apmokyti savanoriai mažiausiai metus bendrauja su 7 – 14 metų vaikais ir paaugliais. Savanoriai suteikia vaikams emocinę paramą ir rodo teigiamą pavyzdį, o jų bendravimą koordinuoja Centro specialistai.
Savanoris (Didysis draugas) ir vaikas (Mažasis Draugas) susitinka kartą per savaitę ir kartu praleidžia ne mažiau dviejų valandų. Eidami kartu sportuoti, į kiną ar teatrą, susitikę arbatos puodeliui, gamindami maistą ir pan., draugai kalbasi jiems svarbiomis temomis. Turėdamas patikimą suaugusįjį, vaikas mato pavyzdį, todėl išmoksta kalbėtis apie sunkumus, lengviau išgyvena krizes, įgauna pasitikėjimo savimi ir kitais.
Draugystės pradžioje yra pasirašoma Draugystės Sutartis, kuri trunka vienerius metus. Praėjus metams bendru vaiko, savanorio, vaiko tėvų ar globėjų ir programos koordinatorių sutarimu Draugystės Sutartis pratęsiama dar metams arba užbaigiama.
Tai viena seniausių, geriausiai žinomų ir efektyviausių prevencinių programų pasaulyje, skirtų padėti vaikams. Programos sėkmę lemia individuali, ilgalaikė, stabili vaiko ir savanorio draugystė, savanorių parengimas, taip pat profesionalus vaiko ir savanorio draugystės koordinavimas.
Programos efektyvumas patvirtintas moksliniais tyrimais
Smurto tyrimų ir prevencijos centras (Kolorado valstija, JAV) 1996 m. įvertino 600 smurto prevencijos programų efektyvumą ir nustatė vienuolika pačių efektyviausių programų pasaulyje, vadinamųjų „Blueprints“ (http://www.colorado.edu/cspv/blueprints). Šios aukštus standartus atitinkančios programos buvo atrinktos pagal tris svarbiausius kriterijus, įrodančius programų rimtumą:
- mokslinis programos efektyvumo įrodymas – išbandžius prevencinę programą praktikoje, pavyko gauti pakankamai moksliniais metodais surinktų ir sutvarkytų duomenų, kurie liudija apie reikšmingą agresyvaus, delinkventiško elgesio atvejų ir narkotinių medžiagų vartojimo sumažėjimą;
- programos poveikio ilgalaikiškumas – įrodyta, kad atrinktų programų poveikis yra tęstinis – akivaizdus mažiausiai vienerius metus po to, kai programa baigiama vykdyti;
- galimybė pritaikyti programą įvairiomis aplinkybėmis – atrinkti prevenciniai modeliai buvo efektyvūs ir sėkmingai pritaikomi skirtingose miestų, miestelių ir kaimų bendruomenėse.
„Big Brothers Big Sisters“ atitinka visus šiuos kriterijus, yra vykdoma ir vertinama visame pasaulyje.
Programos istorija
„Big Brothers Big Sisters“ gimė 1904 m. Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jos pagrindiniai tikslai buvo padėti jauniems žmonėms, kurie gyvena socialiai apleisti, kuriems trūksta tvirto ir teigiamo suaugusio žmogaus pavyzdžio. Į Lietuvą „Big Brothers Big Sisters“ atkeliavo 1995 m. Jos įgyvendinimą inicijavo Atviros Lietuvos Fondas, o vykdyti pradėta Paramos vaikams centre.
Šiuo metu programą „Big Brothers Big Sisters“ Lietuvoje vykdo:
VILNIUJE, Paramos vaikams centras – 8 611 22612, bbbs@pvc.lt
KLAIPĖDOJE, Dvasinės pagalbos jaunimui centras – 8 46 36 0411, info@dpjc.lt
KLAIPĖDOS RAJONE, Gargždų socialinių paslaugų centro Globos centras – 8 678 23 003, gc.gargzdai@gmail.com
ŠIAULIUOSE, LPF SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijos Šiaulių Šeimų stiprinimo programa – 8 683 81 051, 8 608 46 637. Daugiau informacijos
JONAVOJE, Jonavos vaiko ir šeimos gerovės centras – 8 621 82 008, kristina.verseckiene@gmail.com
KELMĖJE, Kelmės „Kražantės“ progimnazija – 8 615 60 344, asta.trijoniene@krazantesprogimnazija.lt