Paskelbta: 2021 07 13

Seksualinio smurto prevencijos programa: užsiėmimai paaugliams, seminarai tėvams ir mokytojams

Daugeliui suaugusiųjų, tiek su vaikais dirbantiems specialistams, tiek tėvams, labai sunku kalbėti seksualinės prievartos tema ir norisi vengti informacijos apie tai. Pasak Paramos vaikams centro psichologės Veronikos Lakis-Mičienės, tėvams baisu pagalvoti, kad jų vaikas gali būti seksualiai išnaudojamas, todėl kartais yra pernelyg sunku pastebėti net prievartos ženklus.

„Statistika neramina – Europoje 1 iš 5 vaikų iki savo 18 gimtadienio patiria kokio nors pobūdžio seksualinę prievartą. Tad labai svarbu mokyti vaikus ir paauglius atpažinti seksualinį smurtą, drąsinti kreiptis į patikimą suaugusį pagalbos. Taip pat svarbu drąsinti ir įgalinti suaugusius (tėvus, mokytojus, kitus specialistus) gilintis į šią temą, suprasti pavojus ir kreiptis pagalbos“, – sako V. Lakis-Mičienė.

Siekiant vaikams ir suaugusiems suteikti žinių apie seksualinį smurtą ir mokyti jo išvengti, Paramos vaikams centras įgyvendina Seksualinio smurto prevencijos programą, kurios metu pristato lietuviškai adaptuotą trumpametražį filmą „Greta“ („Henri“, rež. Johannes Roaldsen Fürst, Voksne for Barn, Norvegija), organizuoja seminarus ir paskaitas mokytojams, paaugliams, tėvams.

Šių metų gegužės ir birželio mėnesiais nuotolinius mokymus „Seksualinė prievarta: kaip atpažinti ir reaguoti?“ baigė 44 mokytojai ir kiti specialistai iš Klaipėdos „Varpo“ gimnazijos, Švenčionių r. Pabradės „Žeimenos“ gimnazijos, Vilniaus r. Kalvelių Stanislavo Moniuškos gimnazijos. Taip pat įvyko prevencinis užsiėmimas moksleiviams ir paskaita tėvams.

Mokymuose dalyvavę pedagogai pabrėžė, kad seksualinės prievartos tema – itin aktuali, nes apie tai kalbėti vis dar labai nejauku. „Buvo svarbi dalis, kaip atpažinti ženklus, kad vaikas patiria prievartą ir kaip pradėti kalbėti apie tai. Taip pat kaip su paaugliais kalbėtis apie seksualinio smurto prevenciją. Labai paveikus mokymų pradžioje rodomas filmas“, – sakė mokymus baigusi švietimo specialistė.

 

Konkrečių patarimų, kaip kalbėtis su vaikais apie kūną, saugumą ir pavojingas situacijas, rasite e-mokymų platformoje www.pvcmokymai.lt

 

Seksualinio smurto prevencijos programa vykdoma, įgyvendinant projektą „Saugus jaunimas – stiprus regionas“ (angl. „Safe youth – strong region“), kuris finansuojamas Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje (NCM-Grands programa). Mokymai iš dalies finansuojami Tarptautinio katalikų vaikų biuro (BICE).  Už šio teksto turinį atsako tik projekto koordinatoriai ir jis nebūtinai atspindi Šiaurės ministrų tarybos ir BICE požiūrį ar politiką.

 

Už profesionalų filmo „Greta“ įgarsinimą nuoširdžiai dėkojame aktoriams: Emilijai Latėnaitei-Bieliauskienei, Elžbietai Latėnaitei, Gabrielei Rudzienei, Elvinui Juodkaziui, Aldonai Vilutytei. Už video adaptaciją – Kristinai Dailydei.