Paskelbta: 2018 03 14

Klausimas „Kodėl“ paaugliui skamba kaip kaltinimas

Dažniausiai paauglio tėvai nori, kad jis būtų drąsus, tačiau iškart bara, jeigu vaikas sugalvoja, pavyzdžiui, įlipti į medį. Suaugusieji tikisi, kad paauglys mokės  atsispirti kvaišalams, bet patys išgirdę jo “ne”, kaltina atsikalbinėjimu. Kiek paaugliui reikia laisvės ir kiek griežtų ribų, paskaitoje “Kaip susikalbėti su paaugliu?” atskleidė Paramos vaikams centro psichologė Veronika Lakis-Mičienė.

 Labiausiai veikia argumentai

“Paaugliams būtina tiek nepriklausomybė, galimybė pačiam spręsti, tiek ir suaugusiųjų parama, padrąsinimas bei aiškios ribos. Kai nėra taisyklių, jaunas žmogus jaučiasi nesaugiai. Ribos reiškia, kad jis tėvams rūpi”, – sakė V.Lakis-Mičienė.

Brėžiant ribas labai svarbu susitarimus aptarti kartu su paaugliu ir kalbėti argumentų kalba, nes pasakymas “Aš tavo tėvas, taip pasakiau, taip ir bus!” ne tik neveikia, bet ir sukelia maištą. “Suprasti, kodėl reikėtų elgtis tinkamai, daugeliui paauglių padeda argumentas, kad mūsų šalyje veikia būtent tokie įstatymai. Kitas veiksmingas būdas  – papasakoti apie konkretaus elgesio poveikį sveikatai. Taip pat veikia priminimas, kad egzistuoja ir kitų žmonių ribos”, – paskaitoje patarė Paramos vaikams centro psichologė.

Paaugliui kur kas lengviau suvokti, kodėl jis turėtų elgtis vienaip ar kitaip, kai suaugęs pasako, kad supranta vaiko jausmus, bet primena susitarimą ir pateikia alternatyvą. Pavyzdžiui, “Suprantu, tu norėtum, bet mes esame susitarę, kad grįši iki 22 val. Tačiau valandą ilgiau su draugais pabūti galėtum šeštadienio vakarą”.

Svarbu pasitikėti paaugliu

Pasak V.Lakis-Mičienės, susikalbėti su paaugliu tikrai nepavyks pradedant pokalbį klausimais: Kodėl nepadarei? Kodėl neišmokai? Kodėl išėjai? Mat tai skamba kaip kaltinimai, o vaikams labai reikia supratimo, paramos ir padrąsinimo. “Tėvai nebūtinai turėtų sutikti su paauglio nuomone, tačiau suprasti ir leisti pasakyti iki galo labai svarbu. Deja, dažniausiai išgirdę, kad vaikas, pavyzdžiui, nekenčia mokytojo, tėvai pradeda moralą, kodėl taip kalbėti nevalia. O tereikėtų pasakyti: “Aš suprantu, kad tu supykai ant mokytojo. Papasakok daugiau.” ir paauglys tikrai netrenks durimis”, – sakė psichologė.

Taip pat labai svarbu paaugliu pasitikėti ir leisti kai kuriuos dalykus nuspręsti pačiam, nes visiškai neturėdamas laisvės, tikrai maištaus. Jis gali pats išsirinkti džinsus už sutartą pinigų sumą, pasirinkti būrelį ar apsispręsti, už kokius namų ruošos darbus bus atsakingas.

“Ir būtinai leiskite savo paaugliui paliūdėti, kai yra prastos nuotaikos, nemenkinkite  vaiko problemų, nes šiuo metu jos atrodo pasaulinės svarbos, vis priminkite sau, kad paauglystė – tai tik vienas iš raidos etapų, kurį visi turime išgyventi”, – pabrėžė V.Lakis-Mičienė.


Paskaita “Kaip susikalbėti su paaugliu”, vykusi kovo 12 d. Lietuvos Nacionalinėje Martyno Mažvydo Bibliotekoje, – projekto „Kompleksinių paslaugų šeimai teikimas Vilniaus mieste“ dalis, finansuojama Europos socialinio fondo.