Informacija vaikams ir paaugliams

Kas yra sekstingas?

 

Sekstingas (angl. sexting) – tai angliškų žodžių „sex“ ir „texting“ junginys. Sekstingas – atvirai seksualaus turinio žinučių, apnuogintų ar nuogų kūnų nuotraukų, filmukų siuntimas ar gavimas, naudojantis mobiliuoju telefonu, kompiuteriu ar kita skaitmenine priemone.

 

Abiejų lyčių atstovai gali įsitraukti į tokios informacijos siuntimą, gavimą ar jos skleidimą.

 

Nuotraukas, žinutes ar filmukus galima siųsti ar gauti tiek iš draugų, kuriuos pažįsti realiame gyvenime, tiek iš internetinių draugų, kurių sutikęs niekada nesi.

 

Didžiausias sekstingo pavojus yra tas, kad išsiuntęs žinutę ar nuotrauką tu nebegali kontroliuoti, kas bus su ja toliau. Seksualaus turinio informacija gali pasiekti kitus žmones, su kuriais tokia informacija dalintis nenorėtum.

 

Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų šalių, nuogo ar apsinuoginusio vaiko, paauglio nuotraukų platinimas yra laikomas nusikaltimu, tad visi prisidedantys prie tokios medžiagos skleidimo – pažeidžia įstatymą!

 

Sekstingo pavojai

 

Siųsdamas seksualinio turinio žinutę rizikuoji susidurti su tam tikrais pavojais:

 

  • Niekada negali būti garantuotas, kad žmogus, kuriuo pasitiki siųsdamas tokio pobūdžio žinutę, nenorės to parodyti kitiems, nesvarbu, ar iš pasididžiavimo, ar iš pasimetimo;
  • Niekada nežinai, ar jis/ji patikimai saugos ir užtikrins, kad kiti žmonės nepamatytų tavo nuotraukos, filmuko ar žinutės;
  • Tai, ką patalpini internetinėje erdvėje ar išsiunti žinutėje, ten ir pasilieka. Tų žinučių, nuotraukų, filmukų tu jau nebegali kontroliuoti, ištrinti, ištaisyti. Tavo kūno nuotrauka, filmukas ar seksuali žinutė jau yra nebe tavo vieno nuo to momento, kai paspaudi „siųsti“;
  • Apnuoginto ar visai nuogo tavo kūno nuotraukos, seksualinio turinio filmukai ar žinutės gali būti keliami į tau nežinomas internetines svetaines, grupes;
  • Tokia medžiaga gali patekti į tau pažįstamų ir nepažįstamų žmonių akiratį, patraukti pedofilų dėmesį ir gali būti naudojama tau nepriimtinais tikslais ne tik tavo bendraamžių, tačiau ir suaugusiųjų tarpe;
  • Tu gali būti šantažuojamas ir iš tavęs gali reikalauti pinigų, jei norėtum sustabdyti intymios informacijos apie tave plitimą;
  • Nuotrauka, filmukas ar tekstas, esantis internetinėje erdvėje, yra komentuojamas, vertinamas kitų žmonių (dažnai tai daroma anonimiškai), todėl tai gali skatinti patyčias. Patyčios internete – labai rimta problema, jas sunkiau kontroliuoti, kadangi įtraukiama daug žmonių, o informacija sklinda labai greitai.

 

Taigi, atmink, kad vienintelis žmogus, kuriuo tu gali pasitikėti, jog privačios nuotraukos išliktų privačiomis – esi tu pats!

 

Kaip netapti sekstingo auka?

 

Svarbiausia yra apsvarstyti galimas savo poelgio pasekmes:

 

  1. Nuotraukos likimas. Vos tik išsiųsi savo nuotrauką ar žinutę, tu nebekontroliuosi situacijos. Kol nuotrauka tavo telefone, gali daryti ką nori. Išsiuntus ją, kitas žmogus sprendžia, ką su ja daryti. Nuotrauka, žinutė gali būti išplatinta socialiniuose tinkluose, išsaugota daugybės žmonių skaitmeninėse priemonėse, net platinama pedofilų tinklapiuose. Nepamiršk, kad daugybė žmonių gali ne tik pamatyti tavo nuotrauką, bet ir ją komentuoti, tyčiotis iš tavęs.
  2. Nuotraukos gavėjas. Dabar tau atrodo, kad ją matys tik tas žmogus, kuriam ją siunti, bet pagalvok, kas būtų, jei tą nuotrauką pamatytų tavo tėvai, mokytojai, kaimynai, močiutė, geriausias draugas ar draugė? Taip gali nutikti, jei žmogus, kuriuo tu pasitiki tyčia arba netyčia pasidalins tavo nuotrauka su kitu žmogumi, o šis dar su kitu ir taip toliau. Tad prieš siųsdamas nuotrauką visada pagalvok, kaip tu jaustumeis, jei ją pamatytų tavo artimieji.
  3. Galimi pavojai. Išsiųsta vienintelė nuotrauka gali staiga pasiekti tūkstančius žmonių, nes dalintis informacija internete labai paprasta. Jei bendrauji su žmogumi naudodamas kamerą ir tik kelioms sekundėms parodai savo apnuogintą/nuogą kūną, žinok, kad per tą laiką galima tave nufotografuoti. Ir net ne vieną kartą.
  4. Ko tu sieki. Prisimink, kad jei tu nori atkreipti į save dėmesį, sužavėti, patikti kitam žmogui, tai seksualių nuotraukų ir žinučių siuntimas tikrai nėra tinkamas būdas. Nepasiduok spaudimui, kai tau sakoma, kad privalai kažką padaryti, jog “užsitarnautum” meilę – tave mylintis ir gerbiantis žmogus niekada neverstų tavęs to daryti.
  5. Žinok. Tavo kūnas yra tavo nuosavybė ir tu visada turi teisę pasakyti “NE”.
  6. Pagalba. Jei nežinai, ką daryti, abejoji, jautiesi nepatogiai, nejaukiai, pasikalbėk su suaugusiu žmogumi, kuriuo pasitiki – mama, tėčiu, kaimyne, mokytoja, IT specialistu mokykloje, draugo ar draugės mama, psichologe, būrelio vadove ar kitu patikimu suaugusiuoju ar paskambink į pagalbos vaikams ar jaunimui liniją.

 

Kol dar neištiko bėda, pasidomėk apie sekstingo pavojus vaikams ir paaugliams – tu ne vienas/-a, kuris apie tai galvoja!

 

Sekstingo priežastys

 

Kodėl vaikai, paaugliai įsitraukia į sekstingą? Tu ir kiti vaikai, paaugliai gali jausti kažką panašaus:

 

  • Tau atrodo, kad visi taip daro. Tačiau atmink, kad siekdami padaryti didesnį įspūdį kiti paaugliai gali pameluoti apie savo patirtį.
  • Jauti spaudimą įrodyti savo seksualumą.
  • Esi drovus, bet nori pasirodyti kitoks.
  • Lauki pripažinimo, patvirtinimo iš kito žmogaus.
  • Bendrauji su draugu/drauge internetu ir kartu siekiate intymumo.
  • Esi įsimylėjęs/-usi ir visiškai pasitiki kitu žmogumi.
  • Manai, kad seksualios nuotraukos ar žinutės suteikia galimybę susipažinti ir išlaikyti santykius.
  • Esi bauginamas, persekiojamas šantažuojamas ar kitaip verčiamas siųsti nuotraukas, filmukus ar žinutes.
  • Jautiesi kaltas, jei nedarai kažko, ko prašo tavo draugas ar draugė.
  • Sunku pasakyti „ne“, kai dažnai ir įkyriai prašo.
  • Didžiuojiesi savo kūnu ir nori jį parodyti kitiems.
  • Tai atrodo smagu, juokinga, norisi nustebinti žmogų, su kuriuo bendrauji internetu.

Kaip matai, vaikai ir paaugliai į sekstingą įsitraukia dėl įvairių priežasčių. Priežastys siųsti savo nuotrauką tau gali atrodyti labai svarbios ir rimtos. Nepaisant to, žala, kurią gali patirti išsiuntęs savo nuotrauką ar žinutę, yra tikrai didesnė.

 

Ką daryti, jeigu jau išsiuntei nuotrauką?

 

  • Pasikalbėk su žmogumi, kuriam išsiuntei nuotrauką ir paprašyk, kad ją ištrintų.
  • Išsiaiškink, kur pasklido informacija.
  • Išsaugok pokalbio su šiuo žmogumi nuotraukas, kad galėtum jas parodyti policijai kaip įrodymus.
  • Būtinai pasakyk apie tai suaugusiam žmogui, kuriuo pasitiki. Pagalvok, kas jis galėtų būti – mama, tėtis, mokytoja, IT specialistas mokykloje, būrelio vadovas, psichologė, socialinė darbuotoja ar kitas suaugęs žmogus. Taip, tikrai nelengva apie tai kalbėtis, bet labai svarbu apie tai papasakoti suaugusiems, kad jie padėtų užkirsti kelią tolesniam nuotraukos, filmuko ar žinutės platinimui.
  • Jei vaizdai plinta socialiniame tinkle, paprašyk šio tinklo administratoriaus, kad jis pašalintų intymius tavo vaizdus, kaip pažeidžiančius taisykles.
  • Visada gali paskambinti į vaikų ar jaunimo liniją pasikonsultuoti apie tolesnius veiksmus.
  • Imkis veiksmų tuojau pat!

 

Prisimink, kad jei tau nėra 18 metų, tavo nuogo ar apnuoginto kūno nuotraukos platinimas yra įstatymo pažeidimas.

 

Ką daryti, jeigu gavai nuotrauką?

 

  • Ignoruok visas įtartinas privačias žinutes, gautas iš draugų ir kitų žmonių socialiniuose tinkluose.
  • Neplatink nuotraukos toliau, net jei tavęs labai prašo ar visi tavo draugai ją platina. Jei taip atsitiktų su tavo nuotrauka, ar norėtum, kad ji nestabdomai plistų?
  • Pasikalbėk su žmogumi, kuris platina nuotrauką ir paprašyk, kad ją ištrintų.
  • Jei vaizdai plinta socialiniame tinkle, paprašyk šio tinklo administratoriaus, kad jis pašalintų intymius tavo vaizdus, kaip pažeidžiančius taisykles.
  • Užpildyk formą apie neteisėtą turinį internete (galima anonimiškai) svetainėje www.draugiskasinternetas.lt
  • Pasakyk suaugusiam žmogui, kuriuo pasitiki – mamai, tėčiui, mokytojai, psichologei, socialinei darbuotojai ar kitam patikimam suaugusiam.

Prisimink, kad vaiko iki 18 metų nuogo ar apnuoginto kūno nuotraukos platinimas yra įstatymo pažeidimas.

 

Pagalba

 

Jei nežinai, ką daryti, esi pasimetęs, visada gali kreiptis pagalbos:

Paramos vaikams centras:  8 611 43567; pvc@pvc.lt

Jaunimo linija: 8 800 28888 (visą parą)

Vaikų linija: 116 111

Caritas: pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms SOS numerii +370 679 61 617 (visą parą)